Historie sushi kousek po kousku
Sushi, tato dnes už typická japonská pochoutka ušla od svého vzniku dalekou cestu. Od skromných začátků, za kterými stála ryzí praktičnost vynucená okolnostmi, až po světově uznávaný, staletími zdokonalovanými kulinářský poklad. Na následujících řádcích si tento zajímavý příběh přiblížíme.
Prvopočátky
Počátky sushi lze vysledovat až do starověké jihovýchodní Asie. Zhruba ve čtvrtém století našeho letopočtu se v této oblasti rozšířila konzervační technika zvaná nare-sushi. Prosolené ryby se vložily do vařené rýže a nechaly se několik měsíců kvasit. Hlavní výhodou tohoto procesu bylo obohacení ryb o další živiny a prodloužení jejich trvanlivosti. Rýže využitá pro fermentaci se tehdy nejedla, ale byla jako pouhý konzervační prostředek vyhazována.
Postupný rozvoj
V 15. století. zažívalo japonské kulinářství nebývalý rozkvět, zrodily se různé školy vaření a svou podobu v této době získal i proslulý japonský čajový obřad. Změnou prochází i způsob přípravy sushi. Ten byl zapříčiněn pokrokem ve výrobě rýžového octa. Jeho využití nově dovolovalo vypustit zdlouhavou fázi kvašení. Kousky ryb se pouze ochutily rýžovým octem, přidala se k nim rýže a lisovaly se do dřevěných krabiček. Odtud tehdejší názvy jako hako-sushi (krabičkové sushi), oshi-sushi (stlačované sushi) nebo haja-sushi (rychlé sushi).
Zrození Nigiri
Další zlomový moment, který proměnil sushi do podoby jakou známe dnes nastal v 19. století. Šéfkuchař jménem Hanaya Yohei, pracující v rušných ulicích Eda (nyní Tokio), vynalezl nový styl známý jako nigiri sushi. Místo fermentace ryb, začal pokládat na tenké plátky nakrájenou syrovou rybu na hromádky octové rýže. Vznikl tak jemnější a vizuálně přitažlivější pokrm. Doba přípravy se zkrátila na nezbytné minimum, což bylo v prostředí rychlého pouličního občerstvení velice žádoucí.
Moderní vývoj
Začátkem 20. století začalo sushi nabývat na popularitě i mimo pouliční stánky. Objevovaly se první restaurace, do Japonska se dostaly nové technologie umožňující lepší chlazení a rychlejší transport. Zkušení kuchaři experimentovali s novými ingrediencemi a povýšili své řemeslo na uměleckou formu.
Rozšíření do světa
Ve druhé polovině 20. století začalo sushi více pronikat za hranice. Japonští přistěhovalci, zejména ti, kteří se usadili ve Spojených státech, představili sushi novému publiku. Většímu věhlasu této japonské pochoutky napomohl i rozkvět mezinárodního obchodu. Sushi si postupně získávalo čím dál větší celosvětovou popularitu, procházelo fascinujícím vývojem, přizpůsobovalo se místním chutím a regionálním ingrediencím.
Sushi v Česku
U nás se první sushi restaurace začaly ve větší míře objevovat ve druhé polovině 90. letech. Doba přála odvážným nápadům, zahraniční vzory byly vřele přejímány a „exotická“ japonská pochoutka se tak postupně dostala do povědomí mnoha Čechů. Dnes si tento vyhledávaný a oblíbeným pokrm můžete dopřát velice snadno, třeba objednat rovnou u nás v Hasu Sushi a my vám objednávku rychle doručíme až ke dveřím.